Veroilmoitusten määräaika lähestyy – Tappiot kannattaa vahvistuttaa
13.4.2026
Viimeisetkin tilinpäätökset valmistuvat ja yhtiökokouskausi on täydessä käynnissä niissä taloyhtiöissä, joissa tilikausi on kalenterivuosi. Tilinpäätökset tulee näissä yhtiöissä olla laadittuna huhtikuun loppuun mennessä, jotta neljän kuukauden määräaika toteutuu. Sama määräaika koskee myös veroilmoituksen antamista, eli veroilmoitus tulee antaa neljän kuukauden kuluessa tilikauden päättymisestä. Taloyhtiöiden ei aina tarvitse veroilmoitusta antaa, mutta määräajasta on hyvä olla tietoinen, sillä tilanne voi muuttua vuodesta toiseen. Lisäksi on syytä olla tarkkana, mikäli yhtiön tilikausi on tappiollinen.
Asunto-osakeyhtiön ja keskinäisen kiinteistöyhtiön on annettava veroilmoitus, jos yhtiö:
- on vasta aloittanut toimintansa eli veroilmoitus koskee ensimmäistä tilikautta
- on saanut myyntituloja maa-alueiden, rakennusten tai arvopaperien luovutuksesta verovuoden aikana.
- on tehnyt positiivisen tuloksen, jossa verotettava tulo on 50 euroa tai enemmän sen jälkeen, kun edellisten vuosien tappiot on vähennetty.
- haluaa vahvistaa verovuoden tappion verotuksessa.
Lisäksi veroilmoitus on annettava Verohallinnon sitä pyytäessä.
Tappioiden vahvistaminen
Taloyhtiöiden kannattaa antaa veroilmoitus myös tappiollisilta tilikausilta, jotta tappiot vahvistetaan ja ne voi vähentää tulevina vuosina voitollisesta tuloksesta. Edellisten vuosien tappioita ei saa siis enää oma-aloitteisesti vähentää, vaan ne pitää ensin vahvistuttaa. Tämä tapahtuu veroilmoituksen antamisella tappiolliselta tilikaudelta. Jos yhtiö ei ole antanut veroilmoitusta ennen verotuksen päättymistä tappioiden vahvistamiseksi, sen täytyy tehdä oikaisuvaatimus saadakseen vähentää tappiot tulevina vuosina. Lisäksi myöhässä annetusta veroilmoituksesta voi seurauksena olla veronkorotus.
Veroilmoitusta ei kuitenkaan tarvitse antaa pelkästään sen takia, että yhtiö on käyttänyt tappioita, jotka Verohallinto on aiemmin vahvistanut. Käyttö pitää kuitenkin ilmoittaa jälkikäteen, jos yhtiö myöhemmin antaa veroilmoituksia seuraavilta vuosilta.