Osakas luopuu perustasoisesta ratkaisusta – mitä tulee ottaa huomioon?

22.4.2025

Yhtiön huoneiston perustasoon on kuulunut kaksi WC-istuinta, jotka ovat olleet yhtiön kunnossapitovastuulla. Edellinen osakas on poistanut toisen WC-istuimen oman remonttinsa yhteydessä. Nyt uusi osakas vaatii yhtiötä palauttamaan toisen WC-istuimen yhtiön kustannuksella. Osakkaan ja yhtiön välillä on erimielisyyttä siitä, kuuluuko yhtiön palauttaa toinen WC-istuin huoneistoon yhtiön kustannuksella.

Jos osakas luopuu jostakin yhtiön perustasoon kuuluvasta ratkaisusta, kuten toisesta WC-istuimesta, hän tai tuleva osakas ei voi pääsääntöisesti esittää taloyhtiölle vaatimuksia sen palauttamisesta. Kuitenkin, mikäli uusi osakas palauttaisi perustason ratkaisun omalla kustannuksellaan takaisin, ja ratkaisu rinnastuisi yhtiön perustasoiseen ratkaisuun, vastaisi tämän jälkeen yhtiö sen kunnossapidosta.

Yhtiölle voi kuitenkin tulla vastaan tilanne, jossa yhtiö on velvollinen palauttamaan perustasoisen ratkaisun, josta aiempi osakas on luopunut. Mikäli aiempi osakas olisi poistanut huoneiston perustasoisen osan tai laitteen, kuten kylpyhuoneen ainoana lämmönlähteenä toimivan patterin, olisi uudella osakkaalla oikeus vaatia yhtiöltä sen palauttamista.

Edellä mainitussa tilanteessa on arvioitava, onko poistettu osa tai laite välttämätön osa huoneistoa. Jos kyseessä olisi kylpyhuoneen ainoa, alkuperäisten suunnitelmien mukainen lämmönlähde, tulee yhtiön asentaa uusi patteri. Yhtiöllä on mahdollisuus tällaisessa tilanteessa vaatia vahingonkorvausta poiston tehneeltä osakkaalta. Jos puolestaan patteri toimisi vain lisälämmityksen lähteenä, eli kylpyhuoneen lämmitys olisi toteutettu muulla tavalla, ei yhtiöllä olisi velvollisuutta palauttaa poistettua perustasoista patteria.

 Katja Lauronen

Katja Lauronen

Kirjoittaja on Kiinteistöliiton juristi.

Lisää blogikirjoituksia

Haku

Kirjoita hakukenttään hakusana tai sen osa. Älä käytä jokerimerkkejä. Tällöin haku etsii kaikki mahdolliset osumat, joista löytyy käyttämäsi kirjainyhdistelmä. Esimerkiksi Tupakointi tai tupak toimivat molemmat hakusanoina.